BESNİ OSB'DEKİ %35 FAZLA ELEKTRİK MAALİYETİ FABRİKA SAHİPLERİNİN TEPKİSİNE NEDEN OLDU

BESNİ OSB'DEKİ %35 FAZLA ELEKTRİK MAALİYETİ FABRİKA SAHİPLERİNİN TEPKİSİNE NEDEN OLDU
12 Haziran 2020 - 11:39
Besni Organize Sanayi Bölgesindeki Fabrikalar bölgedeki diğer OSB´lere göre %35 daha fazla elektrik ödüyor. Elektriği AKEDAŞ´a ait dağıtım hattından aldığı için fazla elektrik faturası ödediklerinden şikayetçi olan Fabrika sahipleri OSB´ye yıllardır yapılmayan indirim merkezi şalt sahasının acilen yapılmasını talep ediyorlar.

FABRİKALAR ELEKTRİĞİ NEDEN FAZLA ÖDÜYOR? Besni Organize Sanayi Bölgesindeki bulunan Fabrikalar “indirici şalt sahası” olmadığı için elektriğe Adıyaman, Gölbaşı, Kahta, Maraş, Gaziantep gibi çevre illere göre % 35 daha fazla para ödüyor. Durumdan şikayetçi olan Fabrika sahipleri, İletim hattından elektrik almak istediklerini, ayrıca indirim merkezi şalt sahasının yapılarak bunun önüne geçileceğini belirtiyorlar. Sorun fabrikaların elektriği AKEDAŞ hattından almasından kaynaklanıyor. AKEDAŞ özel şirket olduğu için kendi fiyatını uyguluyor. Ancak diğer OSB´lerde fabrikalar iletim hattından daha ucuz elektrik alıyor.

Merinos, Mara Tekstil gibi OSB´deki büyük firmalar başta olmak üzere tüm fabrikaları etkileyen bu sorunun bir an önce çözülmesini isteyen İşadamları gazetemize yaptıkları açıklamada, “Besni OSB´deki fabrikalar elektriğini AKEDAŞ hattından alıyor. Bundan dolayı her ay % 35 fazladan elektrik faturası ödüyoruz. Bunu ödememek için Besni OSB´deki sanayiciler olarak elektriği iletim hattından almak ve Besni OSB´ye acilen indirim merkezi şalt sahasının yapılmasını istiyoruz.” diyorlar. BÖYLE BİR OSB´YE YATIRIMCI GELİR Mİ? Çevre illere göre bu kadar fahiş bir elektrik maliyetinin olduğu bir yere yeni yatırımcı gelir mi? Peki, artan elektrik maliyeti yüzünden hali hazırda Besni´ye yatırım yapmış, istihdam ve ekonomiye katkı sağlayan fabrikaların burada kalmasının cazibesi nerede kalıyor?

Besni OSB 6. Bölge teşviki alan bir bölge olmasına rağmen elektrik maliyeti bu avantajı tamamen ortadan kaldırıyor. Fabrika sahipleri “Bizim günahımız nedir? Tek derdimiz memleketimize yatırım yapmak, istihdam sağlamak iken bu sorun yıllardır neden çözülmüyor?” diyerek isyan ediyorlar. İşadamları, elektriği iletim hattından almak ve 20-25 milyon lira civarında yaklaşık yatırım maliyeti olan “İndirim Merkezi Şalt sahası”nın 2021 yatırım programına alınmasını istiyorlar.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum