Başkan Yılmaz: Kesintiler elimizi kolumuzu bağladı

Adıyaman'ın Besni İlçesi Kesmetepe Belediye Başkanı Ali Yılmaz, koronavirüs salgını dolayısıyla insanların yerel yönetimlere ihtiyaç duyduğu bir dönemde Belediyenin geçmiş borçları yüzünden iller bankası tarafından yapılan kesintilerin vatandaşlara hizmet noktasında ellerini kollarını bağladığını söyledi. Yılmaz borçların kesintiyle birlikte ellerinde 3 bin 400 lira para kaldığını ifade ederek, "Şimdi 3 bin 400 lira gibi bir parayla böyle bir süreçte, bizim hiçbir şey yapamayacak olmamız bizleri üzüyor."dedi.

Başkan Yılmaz: Kesintiler elimizi kolumuzu bağladı
29 Mayıs 2020 - 09:05

-Kesinti sonrası kalan para 3 bin 400 lira

Koronavirüs pandemisi süreci başlangıcında Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklanan belediyelere kesintisiz gönderilecek paralarla ilgili açıklamada bulunan Kesmetepe Belediye Başkanı Ali Yılmaz verilen sözlerin tutulmadığını ifade etti.

Yapılan kesintilerle birlikte ellerinin kollarının bağlandığını dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti:

"Bizim burada asıl söylemek istediğimiz şey Cumhurbaşkanımızın söylemiyle belediyelere kesinti olmadan gönderilecek paralar ve ikinci aydan itibaren bizden kesilen paralarla ilgili. Bizim bir önceki ay ki tahakkukumuz 130 bin lira iken iller bankasının yüzde 40’lık kesintisi ve bizim kredimizden dolayı yaşanan miktar kesintiyle birlikte bu ay bize kalan para net 46 bin 634 bin liradır. Bizim yalnızca personel ödememiz 43 bin 225 lira. Yani bize burada 3 bin 400 lira gibi bir para kalıyor. Şimdi 3 bin 400 lira gibi bir parayla böyle bir süreçte, insanların işinin olmadığı, dükkanlarını kapattığı, sokağa çıkamadığı bir dönemde, insanlara işte paket yardımlarının, nakdi yardımların yapılması gerektiği bir dönemde bizim hiçbir şey yapamayacak olmamız bizleri üzüyor." 

-İnsanların yerel yönetimlere ihtiyaç duyduğu bir dönemdeyiz

Salgın nedeniyle insanların yerel yönetimlere ihtiyaç duyduğunu aktaran Yılmaz, “Bu işi idare eden arkadaşlarımızın bu sürecin ne kadar zor olduğunu bilmeleri gerek. Maske, dezenfektan ve paket yardımlarının yapılması gereken bir dönemde bir belediyenin yalnızca 3 bin 400 lira gibi bir parayla bu insanlara nasıl hizmet götüreceğini oturup hesaplamaları lazım. Bizim gibi küçük, nüfusu az, borcu olan ve devletin gönderdiği ödenekten başka geliri olmayan belediyelerin kesinti noktasında bu kadar çok para kesilerek ellerinin kollarının bağlanması hem belediyenin işleyişi açısından hem de bize verilen sözlerin yerine getirilmeyişi açısından sıkıntı oluyor. Onun için bu kurumun başında olan arkadaşlardan ricamız bilhassa halkın yerel yönetimlerine bu kadar ihtiyacı olduğu bir dönemde böyle büyük kesintilerle karşılaştırılıp ellerini kollarını bağlayarak oturtulmamasıdır.” diye konuştu.

-Kardeş belediyelerimizin desteğini alıyoruz

Cumhuriyet Halk Partili kardeş belediyelerden desteklerini aldıklarını söyleyen Başkan Yılmaz, “Tabi bu zor süreçte bu kadar borçla ve az bir gelirle nasıl idare ediliyor diye sorulabilir. Şimdi biz CHP’li kardeş belediyelerimizden bu konularla ilgili bazı yardımlar alıyoruz. Bu süreçte İzmir Narlıdere’den çöp kamyonu aldık. Ondan sonra Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bize bir hizmet aracı daha verildi. Yine İzmir Karabağlar Belediyesi tarafından bize çöp konteynırı yardımı yapıldı. Bu yardımlardan dolayı da değerli belediye başkanlarımıza, Milletvekilimiz Abdurrahman Tutdere ve İl Başkanımız Burak Binzet’e teşekkür ediyorum.” şeklinde ifade etti.

-Erdemoğlu ailesine teşekkürlerimi sunuyorum

Yılmaz, konuşmasını şu ifadelerle tamamladı:

"Zor günlerden geçtiğimiz bu günlerde ilçemizin hayırsever işadamlarından Ali Erdemoğlu tarafından bizim dağıttığımız yardım kolilerinin yanı sıra gönderdiği yardım kolileri vardı. Bunları halkımıza dağıttık. Bu yardımlarından dolayı hayırsever işadamımız Ali Erdemoğlu şahsında tüm Erdemoğlu Ailesine şahsım ve beldem adına teşekkürlerimi sunuyorum. Bu zor süreci bu şekilde atlatmaya çalışıyoruz. Hayırseverlerimiz ve kardeş belediyelerimizin desteğiyle geçirmeye çalışıyoruz."

Kaynak : PHA

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum