Başkan Turan: Hastanedeyiz, Hazırız, Başaracağız

Hak-İş Konfederasyonu Öz-Büro İş Sendikası Adıyaman İl Başkanı Mehmet Mustafa Turan,"Tüm dünyayı etkisi altına alan öldürücü virüsle mücadele büyük bir gayret, titizlik ve kararlılıkla sürdürülmektedir."dedi.

Başkan Turan: Hastanedeyiz, Hazırız, Başaracağız
30 Mart 2020 - 14:40

Başkan Turan, yaptığı yazılı açıklamada, tüm dünyayı etkisi altına alan öldürücü virüsle mücadele büyük bir gayret, titizlik ve kararlılıkla sürdürüldüğünü beliretek,  Devletimiz, Cumhurbaşkanımız öncülüğünde bütün kurumlarıyla seferber durumdadır. Bu sıkıntılı süreci ülke olarak en kısa sürede atlatacağımıza olan inancımızla ayaktayız. Bir an önce ve en az kayıpla bu beladan kurtulma çabasının asıl kahramanları hiç kuşku yok ki sağlık çalışanlarıdır."şeklinde ifade etti.

-"İŞÇİ MEMUR AYRIMI İLE YAKLAŞILMAMALI"

Güvenlik görevlisinden başhekimine, tıbbi sekreterinden doktoruna, veri kayıt görevlisinden temizlik elamanına, ambulans şoföründen hemşiresine, acil görevlisinden klinik destek elemanına birbirini tamamlayan bu zincirin başarısı hep birlikte ve olağanüstü bir emekle mümkün olduğunu vurgulayan Turan, şunları dile getirdi:

"Bu zincire işçi-memur ayrımı ile yaklaşılmamalı ve tüm sağlık çalışanlarının kendilerini güvende hissettikleri, ekonomik kaygılardan olabildiğince uzak oldukları ve moral, motivasyon değerlerinin yüksek olduğu hastane ortamından asla ödün verilmemelidir. Ancak Sağlık Bakanlığı’nın ek ödeme ile ilgili açıklaması bu anlamda olumsuz bir tablonun ortaya çıkmasına neden olmuştur. Hastaneye gelen her hastayı ilk karşılayan, ilk kaydını yapan, ilk yönlendiren, muayeneden reçeteye, ayakta tedaviden ameliyata kadarki bütün süreçlerde görev yapan üyelerimiz, ayrımcılığı değil saygıyı ve takdiri hak etmektedir. Bu kapsamda aşağıdaki önerilerin acil olarak hayata geçirilmesi son derece önemli hale gelmiştir." 

-"YETERKİ KIYMETİMİZ BİLİNSİN, YETERKİ HAKLARIMIZ VERİLSİN"

Turan, Kovid-19 virüsü ile mücadele sürecinin başından itibaren yanlış bir algıya neden olmamak için üyeler adına hiçbir parasal talepte bulunmadıklarını vurgulayarak, " Ancak ortaya çıkan bu olumsuzluğun giderilmesi için tüm Sağlık Bakanlığı ve üniversite hastanesi çalışanlarına bu süreç bitinceye kadar her ay maaşlarına ek olarak bin lira enfeksiyon ödenmesi yerinde olacaktır."dedi.

Çalışanların virüse yakalanmamaları için her tür koruyucu önlemin salt malzeme boyutuyla değil, çalışma süreleri ve koşulları anlamında da başhekimliklerce sendika temsilcileri ile birlikte düzenlenmesinin çalışanların görevlerini daha iyi yapabilmelerini sağlayacağının altını çizen Turan, açıklamasını şöyle tamamladı:

"Ayrıca Örneğin; Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı  “Kovıd-19 Hastalığına Yönelik Sağlık Kuruluşu, Personel Ve Faaliyet Türüne Göre Kullanılması Önerilen Koruyucu Ekipman Listesinde” veri kayıt ve bilgi işlem personeli açısından KKD belirlenmemesi birçok üyemizin hastalığa yakalanmasına sebep olmuştur. Eleman yetersizliği sebebiyle ortaya çıkan iş yükünün karşılanabilmesi için 32.000 yeni istihdam kararı son derece yerinde bir karar olup bu çerçevede hastane bilgi yönetim sisteminde yıllardır görev yapan HBYS çalışanlarının kadroların verilmesi gerçekleştirilmelidir. KHK ile güvence altına alındığı halde verilmeyen yüzdelik alacakların en kısa sürede ödenmesi, eğitim intibaklarının yapılması ve enflasyonun altında kalan ücret artışlarının yeniden değerlendirilerek maaşların güncellenmesini talep ediyoruz.  Edirne’den Ardahan’a, Sinop’tan Antalya’ya tüm sağlık çalışanları olarak şartlar ne olursa olsun büyük sorumluluğumuzun farkında olarak ülkemizin geleceği ve halkımızın sağlığı için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Hastaneye gelen her hastayı sağlığına kavuşturarak taburcu etmek bizim için en büyük ödül ve gurur kaynağıdır. Yeter ki kıymetimiz bilinsin yeter ki haklarımız verilsin."

 

Kaynak : PHA

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum