Adıyaman'da Kızıl Akbabaların Sayısında Artış Yaşandı

Adıyaman'ın Gerger ilçesinde, en büyük yırtıcı kuşlardan olan ve nesli tükenme tehlikesi bulunan kızıl akbabaların popülasyonun da artış yaşanıyor.

Adıyaman'da Kızıl Akbabaların Sayısında Artış Yaşandı
23 Mart 2020 - 12:55

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliğinden yapılan açıklamada, ilçe kırsalında nesli tükenmekte olan geçen yıl sayıları 4 olan kızıl akbabaların bu yıl yapılan sayımda sayılarının 7'ye yükseldiği bildirildi.

-KIZIL AKBABALAR KULUÇKAYA YATTI

Açıklamaya göre, yapılan çalışmalarda Gerger kırsalında nesli tükenme tehlikesi altında olduğu bilinen kızıl akbabaların popülasyonunun artmasına yönelik çalışma yürütüldü.

Yürütülen çalışma kapsamında  bu yılın şubat ayında yapılan envanter çalışmasında Gerger'deki kızıl akbaba sayısının 4'ten 7'ye yükseldiği belirlendi. Öte yandan, akbabaların ayrıca kuluçka döneminde olduğu da saptandı.

-NESLİ TÜKENEN KIZIL AKBABALARIN POPÜLASYONU ARTIYOR

Adıyaman Doğa Koruma Milli Parklar Şefi Onur İnan, envanter çalışmasını kapsamında kızıl akbabaların popülasyonunu takip ettiklerini söyledi. 2 yıl önce Gerger ilçesinde kızıl akbabaların ilk kez tespitini yaptıklarını belirten İnan, şunları ifade etti:

"Ulusal biyolojik çeşitlilik inceleme sonucunda 2 yıl önce burada nesli tükenme tehlikesi altında bulunan kızıl akbabaları türünü tespit ettik. Atmaca familyasına ait bir tür olan kızıl akbabalar yılda bir veya iki kez yumurtlayıp, nisan ayında kuluçkaya yatıyor. Geçen yıl 4 olan kızıl akbaba popülasyonda bu yıl artış tespit ettik. Şu anda bölgede 7 kızıl akbaba bulunmaktadır. Ayrıca yumurtlama ve yavrulama döneminde olduğunu biliyoruz. Onları huzur ve rahatsız edecek bir durum söz konusu değil ve kızıl akbabaları izleme çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

Kaynak : PHA

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum