Adıyaman'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlandı - Videolu Haber

Adıyaman'da Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 97. yıl dönümü kutlandı.

Adıyaman'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlandı - Videolu Haber
29 Ekim 2020 - 11:50

 

İstiklal Harbinin kutsal dirilişinde şekillenerek Türk Milletinin en büyük eseri ve şeref abidesi olan Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 97. Yıldönümü, tüm yurtta olduğu gibi Adıyaman’da da kutlandı.

Tüm yurtta kutlamalarına başlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Adıyaman’da Vali Mahmut Çuhadar’ın Kovid-19 tedbirleri kapsamında Hükümet Konağı bahçesinde tebrikatları kabulü ile başladı. Tebrikat Töreni sonrası 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlandı. 

Hükümet Konağı önündeki tören alanına gelen Vali Çuhadar, vatandaşların ve öğrencilerin bayramını kutladı. 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyetin 97. yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajı okundu.

Cumhuriyetin 97.yıldönümünü kutlayan Vali Çuhadar, burada yaptığı konuşmasında, "Bugün geçmişimizden aldığımız güçle, ezelden ebede büyük umutlar ve emin adımlarla birlik ve beraberlik içerisinde yürürken, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türk Milletinin Karakterine ve Geleneklerine En Uygun İdare” olarak ifade ettiği geleceğimizin teminatı, dirilişin sembolü Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. yılını kutlamanın gururunu hep birlikte yaşıyoruz. Bu yıl Cumhuriyet Bayramını tüm dünyayı etkisi altına alan (Kovid-19) salgınının gölgesinde buruk olarak kutluyoruz. İnanıyoruz ki, alacağımız tedbirlerle bu günler geçecek ve bizler, sağlıklı ve mutlu günlerde yeniden bir araya gelerek, coşkuyla kutlayacağımız nice Cumhuriyet Bayramlarında buluşacağız.”dedi. 

"Bu bayram kimsenin değil herkesin bayramıdır"

Türkiye Cumhuriyeti’nin 1923 yılında binlerce yıllık devlet geleneğimizin toprakla buluşmuş son fidanı olarak doğduğunu kaydeden Vali Çuhadar, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Aradan geçen 97 yılın sonunda Cumhuriyetimiz ulu bir çınar olma yolunda büyümesine, gelişmesine devam ediyor. Bugün Türkiye Cumhuriyeti bir yandan köklerine daha sıkı sarılan, diğer yandan semaya doğru daha fazla yükselen, kendi gövdesiyle birlikte geniş bir alanda güvenin, huzurun, umudun adı olan bir devlettir. Nitekim, milletin azim ve kararlığından başka hiçbir sermayesi olmadan kurulan Türkiye Cumhuriyeti, 97 yılda başta ekonomi olmak üzere sağlık, eğitim ve ulaşım gibi birçok alanda yaptığı atılım ve kalkınma hamleleri ile tüm dünyada hatırı sayılan büyük ve güçlü bir ülke konumuna gelmiştir. Dünya ile entegre olarak, geniş ilişkiler ağı kuran ülkemiz, bu yeni kabiliyet sayesinde sadece bölgesel misyon ve sorumluluklarını yerine getiren bir ülke değil, aynı zamanda insanlığın ortak sorunlarının çözümünde elini taşın altına koyan bir devlet olarak takdirle anılmaktadır. Bugün Türkiye Cumhuriyeti, etrafımızda yaşanan bütün olumsuz gelişmelere ve küresel ekonomik krizlere rağmen, demokratik gelişimini ve ekonomik kalkınmasını her geçen gün artırarak bölgesine istikrar ve refah ihraç eden bir ülke haline gelmiştir. 97 yıl önce bugün büyük bir ruh ve büyük bir medeniyet anlayışıyla inşa edilen Cumhuriyetimiz, bu topraklar üzerinde nefes alıp veren her canlıyı kucaklayacak bir anlayışla teşekkül etmiştir. Bu nedenle bu bayram kimsenin değil, herkesin bayramıdır. Bu Cumhuriyet, İstanbullu’nun olduğu kadar Diyarbakırlı’nın, Samsunlu’nun olduğu kadar Adıyamanlı’nın, çiftçinin olduğu kadar esnafın, şehirlinin olduğu kadar köylünün, zenginin olduğu kadar fakirin de cumhuriyetidir. Bizim, tasada ve kıvançta bir olmayı becerebilen bir halkımız vardır."

 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı programı, öğrencilerin şiir okuması ve resmi geçit töreni ile son buldu.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına Vali Mahmut Çuhadar, Belediye Başkan Vekili  Şerif Ayaz, Cumhuriyet Başsavcısı Bozan Çevik, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut, Vali Yardımcıları, İl Jandarma Komutanı Albay Bilgihan Yeşilyurt, İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder, Siyasi Parti Başkanları, kamu kurum ve kuruluşların amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

 

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum